Makale Gönderimi için Yapılması Gerekenler

1. Üst kısımda yer alan "kayıt" bağlantısına tıklanmalı ve kayıt sırasında açılan formda "yazar" seçeneği işaretlenmelidir. Form üzerinde kullanıcı adı kısmı mutlaka doldurulmalıdır. Eğer belirtilen işlemler yapılmazssa makale yüklemek ve sisteme giriş yapmak mümkün olmayacaktır.

2. Kayıt sırasında girilen e-posta bilgisine dergi ile ilgili her türlü bilgi gönderileceğinden tüm bilgilerin doğru olması gerekmektedir.

3. Sisteme girildikten sonra "yeni başvuru" bağlantısını tıklamanız gerekmektedir.

4. Başvuru koşulları aşamasının ilk adımı Başvuru Kontrol Listesi'dir. Yazar/yazarlar başvuruyu yaparken bu listede yer alan koşulları yerine getirip getirmediğini kontrol etmelidir.

5. Yazar çalışmasının dergide yayınlanması durumunda telif hakkı düzenlemesini kabul ettiğini belirtmek için başvuru koşulları sayfasında yer alan Telif Hakkı Konusunda bölümünü onaylamalıdır.

6. isteğe bağlı olarak yazar editöre göndermek istediği bir yorumu Editör için Yorumlar bölümünden yollayabilir.

7. Başvuru koşulları sayfasında yer alan bütün aşamaları tamamladıktan sonra kaydet ve devam et düğmesine basarak bir sonraki adıma geçebilir veya iptal tuşuna basarak sayfadan çıkabilirsiniz.

8. Makale bilgileri üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan yazarlar bölümü yazarların bilgilerini düzenlemeye yöneliktir. Yazar kişisel bilgilerini düzenleyip özgeçmişini girebilir. Ayrıca birden fazla yazar var ise başka bir yazar eklemek için tıklayın bağlantısını tıklayarak yeni bir yazar ekleyebilir. Eğer makale tek yazarlı değilse diğer yazarların isimleri de mutlaka eklenmelidir.

İkinci bölüm olan başlık, özet ve anahtar kelimeler makale ile ilgili detaylı bilgiler eklemeye yöneliktir. Bu bölümde seçilen makale yazım dili doğrultusunda başlık, özet ve anahtar kelime bilgilerini girmek zorunludur. Diğer dil seçeneklerini doldurmak ise arama sonuçlarında makalenin daha kolay bulunmasını sağlayacağından tavsiye edilmektedir.

Üçüncü bölüm olan destekleyen kuruluşlarda, makalenin hazırlanış amasında maddi veya başka bir şekilde destekte bulunan kuruluş/kuruluşlar var ise onlar girilir.

9. Dergiye makale göndermek için

- Yazar bilgileri ana metinde olmamalıdır. Yazar bilgileri için ayrı bir dosya hazırlanmalı ve sırasıyla aşağıdaki işlemler yapılmalıdır.

- Makale ana metin ekleme sayfasında yer alan dosya seçimi penceresi açılarak bilgisayarın sabit sürücünde bulunan dosyanın bulunmasına yarayacak gözat (ya da dosya seç) tıklanır.

- Dosyanın yeri belirlenir ve işaretlenir.

- Sayfadaki dosya gönder düğmesi tıklanır, dosya bilgisayardan derginin internet sitesine yüklenir. Yüklenen dosyanın adı sistem tarafından otomatik olarak değiştirilir.

- Dosya yüklendikten sonra, sayfanın alt kısmında yer alan kaydet ve devam et düğmesi tıklanır.

- Ek dosyalar bölümü yazarın iletişim bilgilerini, güncel akademik özgeçmişini, makale kapak sayfasını eklemek için konulmuştur. Ek dosya eklemek için izlenecek adımlar makale yükleme bölümündeki gibidir.

10. Gönderimi sonlandırma onayı sayfasında başvuru sırasında verilen bilgiler özet şeklinde yazara gösterilmektedir. Yazar, bilgilerini kontrol ettikten sonra başvuruyu bitir bağlantısını tıklayarak makale gönderim işlemi tamamlanır.

11. Yazar , makale gönderiminin ardından Güncel Makale işlemleri başlığının altından makalenin durumunu takip edebilmektedir. Editör ilgili makale için değerlendirme işlemlerini başlatana kadar yazar makalesi ile ilgili bilgileri değiştirebilir.